ΒΟΥΛΑ

Λευκός καπνός από τον δήμο των 3β, το "Κονκλάβιο" εξέλεξε το νέο Πρόεδρο του Δ.Σ.

22 3 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2013, 01:16

Ο νέος πρόεδρος του Δ.Σ. κ. Κ. Κικίλιας

Θέλω την απόλυτη συνεργασία σας δήλωσε απευθυνόμενος στο σώμα ο νέος πρόεδρος του δημοτικού συμβουλίου κ. Κ. Κικίλιας

“Habemus Papam”.
Με τη λατινική αυτή φράση, ο επικεφαλής του Κολεγίου των Καρδιναλίων ανακοινώνει από τον κεντρικό εξώστη της Βασιλικής του Αγίου Πέτρου στο Βατικανό την εκλογή του νέου προκαθήμενου της Ρωμαιοκαθολικής Εκκλησίας.

Στη συνέχεια ο νέος Πάπας παρουσιάζεται ενώπιον των πιστών και δίνει την πρώτη του «urbi et orbi» ευλογία του.


"Habemus praesidens" στο δήμο Βάρης-Βούλας-Βουλιαγμένης.
Μετά από τρεις συνεδριάσεις το δημοτικό συμβούλιο του μοναδικού δήμου στην Ελλάδα που δεν είχε καταφέρει να εκλέξει πρόεδρο, κατάφερε επιτέλους να εκλέξει πρόεδρο του Δ.Σ.

Πολλοί δημοτικοί σύμβουλοι θεώρησαν σωστό να παίξουν με τους θεσμούς θεωρώντας το ΔΣ πεδίο για μικροπολιτικά παιχνίδια και σε έξι ψηφοφορίες να ρίξουν λευκό  ή να καταψηφίσουν τον υποψήφιο για να μην συγκεντρωθεί η απαραίτητη πλειοψηφία για την εκλογή προέδρου.

Πρίν ξεκινήσει η ψηφοφορία τον λόγο πήρε ο δήμαρχος κ. Σπύρος Πανάς ο οποίος απευθυνόμενος στο σώμα ανέφερε: 
Ο πρόεδρος του ΔΣ είναι πρόεδρος όλων των παρατάξεων. Θα πρέπει όλοι μας να σταθούμε στο ύψος των περιστάσεων και να στηριχθεί  απ'  όλες τις παρατάξεις.

Στην πρώτη παραταξιακή ψηφοφορία της συμπολίτευσης, νικητής αναδείχθηκε ο κ. Κικίλιας συγκεντρώνοντας σε σύνολο 16 ψηφισάντων, 10 ψήφους ενώ ο έτερος υποψήφιος κ. Καραγιώργος συγκέντρωσε 4 ψήφους. Επίσης βρέθηκαν, ένα λευκό και ένα άκυρο.

Στη πρώτη ψηφοφορία για την εκλογή προέδρου ο κ. Κικίλιας σε σύνολο 30 ψηφισάντων έλαβε 16 έγκυρα, 7 λευκά και 7 άκυρα.

Στην δεύτερη ψηφοφορία έλαβε 15 έγκυρα, 6 λευκά και 9 άκυρα.

Στην τρίτη ψηφοφορία ο κ. Κικίλιας κατάφερε τελικά να συγκεντρώσει την απαραίτητη πλειοψηφία που ορίζει ο Καλλικράτης και αναδείχθηκε πρόεδρος του ΔΣ με 18 έγκυρα, 5 λευκά και 7 άκυρα.

Ενδεικτικό της ιλαρότητος των δημοτικών συμβούλων οι οποίοι αντιμετώπισαν την διαδικασία ως χαβαλέ, ήταν η απουσία του δημοτικού συμβούλου της συμπολίτευσης κ. Δαβάκη από την διαδικασία της δεύτερης ψηφοφορίας, καθώς βρισκόταν στον διάδρομο και χαριεντίζονταν με δημότες, αναγκάζοντας την πρόεδρο κυρία Μαρτίνου να επαναλάβει την ψηφοφορία.

Ο νεο-εκλεγείς πρόεδρος κ. Κικίλιας με την ανάληψη των καθηκόντων του δήλωσε:

Ευχαριστώ όλους αυτούς που με εμπιστεύθηκαν και με ψήφισαν αλλά και όλους αυτούς που δεν με ψήφισαν.
Για αυτούς που δεν με ψήφισαν, έχω να τους πώ, ότι η οικογένεια μου δεν έκανε ποτέ διακρίσεις.

Έβαλα υποψηφιότητα διότι  έπρεπε κάποια στιγμή τα πράγματα να αλλάξουν. Αποφεύγω αυτές τις θέσεις, θέλω σεβασμό, να μπαίνουμε ευχάριστα μέσα σε αυτή την αίθουσα, να είμαστε σύννομοι και περιεκτικοί.

Βοηθήστε με γιατί δεν γνωρίζω πολλά πράγματα. Ευχαριστώ για την κατανόηση.
 Θέλω την απολυτη συνεργασία σας.

Ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης κ. Γρ. Κωνσταντέλλος δήλωσε ότι θα στηρίξει το πρόσωπο του προέδρου αρκεί να είναι πρόεδρος όλου του συμβουλίου και όχι του δημάρχου.

Σχόλια Αναγνωστών

22 Προσθήκη σχολίου
Kapetanios 05.02.13
Γεμίσαμε με λαγούς ....!!! Συζητάμε για τον ΚΙΚΙΛΙΑ , για τον ΣΚΟΥΜΠΟΥΡΗ και αυτοί τον χαβατους....για τον Σωτηροπουλο!!!Ο άλλος μην κατηγορήσουν τον Δήμαρχο ούτε ο ΠΑΝΑΣ να ησουν....!!!!!!
Απάντηση
ΛΕΥΚΙΠΟΣ 05.02.13
...αν μη τι αλλο τωρα που ερχεται το θεμα ΣΩΤΗΡΟΠΟΥΛΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΟΓΑ ΤΟΥ στο Δημοτικο Συμβουλιο θα υπαρχει και καποιος πολιτησμος στην συζητηση με ενα τετοιο ΠΡΟΕΔΡΟ!!!
Απάντηση
νοτιος πολος 05.02.13
Το διδυμο ΣΚΟΥΜΠΟΥΡΗΣ ΚΙΚΙΛΙΑΣ θα ανεβασει επι τελους το επιπεδο και την αποτελεσματικοτητα των συνεδριασεων, εαν προσεχθει και η ενδυση ορισμενων συμβουλων της πλειοψηφιας θα μπορουμε να ελπιζουμε σε μια επιστροφη του σεβασμου των θεσμων και των Δημοτων .
Απάντηση
Ριχάρδος 05.02.13
Θα σου απαντήσω εγώ φίλτατε με το ψευδώνυμο "Αποχωριό"! Ρωτάς: "... αγόρασε και ομάδα κλακαδόρων και κολαούζων για να φαίνεται ότι έχει και ρεύμα;". ### Αγαπητέ μου δεν τον έχω για τόσο κορόϊδο να σκορπάει τα λεφτά του, αφού ούτως ή άλλως έχει ρεύμα, και αντιπάλους που στην ουσία του κάνουν την ίδια δουλειά τζάμπα. Να είσαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα συμπαθήσαμε τον Πανά εξ αιτίας των φανφαρόνων που τον ανταγωνίζονται, χωρίς να μας έχουν πει τίποτα ακόμη. Εγώ περιμένω ν' ακούσω κάτι σοβαρό. ### Και μια ερωτησούλα (αν επιτρέπεται): Αφού έχεις "διαρροή εκ των έσω" όπως λες, τι την αφήνεις ανεκμετάλλευτη μαύρε? 'Αλλος στη θέση σου θα είχε πιάσει δουλειά αμέσως.
Απάντηση
πλατειαρχης 05.02.13
@αποχωριο ειμαστε όλο αυτια να μαθουμε αυτα που ξερεις... αν φυσικα δεν το παιζει μαγκας του πληκτρολογιου και πουλάς μούφες
Απάντηση
ΝΕΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ 04.02.13
ΓΙΑ ΠΕΣ ΜΑΣ ΡΕ ΑΠΟΧΩΡΙΟ ΝΑΜΑΘΟΥΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ
Απάντηση
Αποχωριό 04.02.13
Πολύ έρωτας ρε αδέλφια με τον Πανά. Τι έγινε πέραν της ιστοσελίδας αγόρασε και ομάδα κλακαδόρων και κολαούζων για να φαίνεται ότι έχει και ρεύμα;;. Η μήπως όλοι σας είναι ένας με πολλά ονόματα.Λέμε τώρα. Φοριέται πολύ αυτό και στα μεγάλα ΜΜΕ τελευταία. Αν είστε καλά παιδιά θα σας πω και πόσα δίνει σε κάθε τοπικό μέσο ακόμα και σε αυτό. Διαρροή εκ των έσω έχω αλλά τι να πω ο φουκαράς. Το λέει ξεκάθαρα και πιο κάτω "αυτός που ξέρει". ¨Αρχισαν να τα σπρώχνουν προς όλες τις κατευθύνσεις οι εφοπλιστάδες και οι γόνοι. Αλλά πίσω έχει η αχλάδα την ουρά
Απάντηση
Kapetanios 04.02.13
Ποιος Πανας ......ποιος Κωνσταντελλος........Η ΒΑΡΗ θα βγαλει πάλι δήμαρχο ...!Δεν μάθατε.....Το ΚΑΒΟΥΡΙ ΠΟΥΛΙΕΤΑΙ....!!!!ΚΑΙ ΟΙ ΕΦΟΠΛΙΣΤΕΣ ΜΕΤΑΚΟΜΙΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΒΑΡΗ......!!! Πουλάνε τα καράβια .....!!!και φτιάχνουν κοπάδια ... Ηταν γραμμένο και αυτό στην ΣΥΝΦΩΝΙΑ ΤΗΣ ΒΑΡΚΙΖΑΣ. Φτιάχνουν Μαντρι στην Βούλα..! βοσκο.Τον ΚΟΝΤΟΝΗ ..(το αριστερό....χέρι του Κασιδοκωστα .... Μαντρί στην βουλιαγμενη...βοσκο....τον ΠΑΝΆ (το δεξί...Α..χέρι) Μαντρί στα Βλαχικα...εκεί έχουμε σχολείο για Βοσκους.....!! Ξυπνατε...!!!!!
Απάντηση
ΑΧ ΕΛΛΑΔΙΤΣΑ ΜΟΥ 04.02.13
ΣΥΝΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟΝ ΚΟΝΤΟΝΗ ΚΟΡΟΙΔΑ ΒΟΥΛΙΩΤΕΣ... ΕΛΕΓΧΕΙ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ... (ΣΥΝΕΙΔΗΣΕΙΣ, ΨΗΦΟΥΣ, ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ)... ΒΟΥΛΙΩΤΕΣ ΣΑΣ ΠΙΑΣΑΝΕ ΚΟΡΟΙΔΑ ! ΕΧΕΤΕ ΜΠΛΕΞΕΙ ΑΣΧΗΜΑ. ΚΟΝΤΟΝΗΣ + ΠΑΝΑΣ+ΚΩΝΣΤΑΝΤΕΛΛΟΣ = LOVE ...Υ.Γ: Ο ΚΟΝΤΟΝΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΦΑΝΕΣ ΟΤΙ ΕΛΕΓΧΕΙ ΤΙΣ ΜΑΡΙΟΝΕΤΕΣΥΓ2: ΚΩΝΣΤΑΝΤΕΛΛΟ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΣ / ΕΚΤΕΘΗΚΕΣ (ΒΓΗΚΑΝ ΟΙ ΜΑΣΚΕΣ)ΥΓ¨3: ΒΟΥΛΙΩΤΕΣ ΞΥΠΝΗΣΤΕ ! ! !
Απάντηση
αυτος που ξερει 03.02.13
Η πλάκα με τον Κωνσταντέλλο είναι οτι θεωρει ότι είναι ήδη δήμαρχος και εχει καβαλησει μεγαλο καλαμι. Ελα μου ομως που το εργο πανα εχει αρχισει και φαινεται και τον εχουν πιασει οι ανασφαλειες... ασε που και οι εφοπλιστες εχουν ανοιξει τις κανουλες και μοιραζουν χρημα....
Απάντηση
ΝΕΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ 03.02.13
ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ VIMAONLINE ΓΙΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΠΩΣ ΓΡΑΦΕΤΕ ΤΑ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΣΑΣ. ΠΡΩΤΑ ΘΑ ΑΝΑΦΈΡΕΤΕ ΤΟΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΕΛΛΟ ΜΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ ΟΤΙ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΗΝ ΤΑΛΕΥΤΑΙΑ ΑΡΑΔΑ ΒΑΛΤΕ ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΠΕ Ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ.
Απάντηση
ΝΕΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ 03.02.13
ΑΡΗ ΒΟΥΛΑΣ. ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΒΛΕΠΩ ΜΙΑ ΕΜΜΟΝΗ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΤΑ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΕΔΩ ΜΕΣΑ. ΟΥΤΕ Ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΕΛΛΟΣ ΝΑ ΗΣΟΥΝ ΔΕΝ ΘΑ ΕΣΚΟΥΖΕΣ ΕΤΣΙ. Ή ΜΗΠΩΣ ΕΙΣΑΙ;
Απάντηση
Γ.Χ. 03.02.13
Προς Άρης Βουλας. Δηλαδή τους έκανε και χάρη ο Κωνσταντέλλος που ψήφισε για να βγει πρόεδρος; Αυτός μας λες; Εγώ πάλι λέω πως δεν έκανε χάρη σε κανέναν και να τα αφήσει αυτά. Αυτό που είχε υποχρέωση έκανε και που όφειλε να το κάνει από την πρώτη Κυριακή αυτός κι όλοι οι εαυτούληδες που επέλεξαν να βγάλουν τα κόμπλεξ τους στη διαδικασία για την εκλογή του προέδρου. Όπως υποχρέωση είχαν οι διοικούντες για την εκλογή του προέδρου άλλη τόση είχαν και οι της αντιπολίτευσης. Αφήστε πια τα μικροπολιτικά παιχνιδάκια και δείξετε ότι είστε πολιτικοί με @ρχιδι@ ρε. Αυτό θα εκτιμήσει ο κόσμος κι όχι τις ψευτομαγκιές σας και τα μαγειρέματα.
Απάντηση
Kapetanios 03.02.13
Σύμβουλος πάλι απο την βάρη βγήκε παιδιά .....!!! Αραγε τυχαίο;
Απάντηση
variotis 03.02.13
@ Αρης Βούλας, πιστεύεις ότι ο κωνσταντελλος τα ελεγχει όλα και ξερει τα παντα, πες του φιλου σου να ξεκαβαλησει λιγακι διοτι το εξυπνο πουλι απο την μυτη πιανεται
Απάντηση
Ριχάρδος 03.02.13
Over ελήφθη! φίλε ΆΡΗ ΒΟΥΛΑΣ που δεν επιχορηγείσαι από πουθενά. Εγώ όπως ξέρεις δεν ήμουν στην αιθουσα.
Απάντηση
Αρης Βούλας 03.02.13
Γιατί δεν λέει κανένας ότι ο νέος Πρόεδρος τελικά εξελέγη γιατί αποφάσισε να δώσει λύση στο αδιέξοδο η παράταξη Κωνσταντέλου::: Ακόμα και το ρεπορτάζ αποφεύγει να το αναφέρει λες και η εκλογή προέκυψε από την ....παρένεση Πανά στην αρχή της διαδικασίας. Καιρός να βγάλουμε τις παροπίδες και να λέμε αυτά που βλέπουμε και όχι αυτά που συμφέρουν τους φίλους μας ή τους ενίοτε .....χορηγούς μας
Απάντηση
αυτός που ξέρει 03.02.13
Ο δαβάκης ειναι ο κλασικός καλο-χαιρετας πολιτικός. Αν τον δέιτε πως συμπεριφέρετε στα δημοτικα συμβουλια θα καταλαβετε ποσο γελοιος ειναι. Ας προσεχαν οι δημότες που τον ψήφισαν. Το μονο που ξέρει καλά να κανει είναι η χειραψία και τα φιλάκια που δίνει σε όποιν δείι μπροστά του . Χαρακτηριστικό της ανικανότητας του είιναι και το χαος που αφησε οταν ο πανας τον εστειλε σπιτι του απο αντιδήμαρχο οικονομικων. Ο ζαχαράτος ακόμα τρεχει να μαζέψει τις λαλακιες που άφησε πίσω του δαβακης. Αν δεν με πιστευετε ελάτε μια βόλτα στο δσ και παρακολουθήστε τον. Ο τύπος είναι απίστευτος... όλο μαγκια και αστειάκια και από ουσία μηδεν
Απάντηση
Λυκούργος Κ. 03.02.13
Κι απο μένα καλορίζικα και καλές συνεδριάασεις στον Κ.Κικίλια.Και θέλω να πιστεύω πως θα τις έχει γιατί είναι σοβαρός άνθρωπος.
Απάντηση
ΠΑΡΑΛΙΑΣ 03.02.13
ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΝ ΔΑΒΑΚΗ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΣΤΕ....ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΟΤΙ ΒΓΗΚΕ ΛΕΥΚΟΣ ΚΑΠΝΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΜΙΝΑΔΑ ΤΟΥ ΔΗΜΑΡΧΕΊΟΥ.ΑΝΤΕ ΚΥΡΙΕ ΚΙΚΙΛΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟΣ ΣΤΗ ΝΕΑ ΣΑΣ ΘΕΣΗ.
Απάντηση
Λαθουριζιώτης 03.02.13
Επιτέλους!!Συγχαρητήρια στο νέο μας Πρόεδρο.
Απάντηση