ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΝ: 19 ΜΑΙΟΥ 2024, 06:04

ΕΛΛΑΔΑ

Αυτοδιοικητικές εκλογές 2023: Ποιοι είναι οι νικητές του β' γύρου

0 16 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2023, 10:42

Μη αναμενόμενα ήταν τα αποτελέσματα του δεύτερου γύρου των εκλογών για τη Ν.Δ. αφού η εικόνα του πρώτου γύρου ήταν εντελώς διαφορετική.

Στις 5 από τις έξι περιφέρειες έχασαν οι υποψήφιοι που στηρίχθηκαν επίσημα από τη Ν.Δ. με μόνη εξαίρεση την περιφέρεια Πελοποννήσου όπου ο κ. Πτωχός κέρδισε αφήνοντας πίσω τον Π. Τατούλη. 

Άξιο αναφοράς πάντως είναι ότι στις 4 από τις 5 περιφέρειες αυτοί που κέρδισαν ήταν οι "αντάρτες του κυβερνώντος κόμματος. Εξαίρεση η περιφέρεια Θεσσαλίας όπου ο κ. Κουρέτας που κέρδισε τον κ. Αγοραστό στηρίχθηκε από ΠΑΣΟΚ και ΣΥΡΙΖΑ.  

Πάντως οι αναλύσεις το βράδυ της Κυριακής μετά το εκλογικό αποτέλεσμα τονίζουν πως αυτό ήταν μια προειδοποιητική για την κυβέρνηση βολή με τον κύριο Μητσοτάκη να παραδέχεται πως "σίγουρα δεν ήταν μια ιδιαίτερα καλή βραδιά για τη Νέα Δημοκρατία”, τονίζοντας ωστόσο ότι τα ουσιαστικά συμπεράσματα αυτών των εκλογών βγήκαν την πρώτη Κυριακή.

Οι υποψήφιοι που εκλέχθηκαν περιφερειάρχες σε 6 περιφέρειες και δήμαρχοι σε 84 δήμους είναι οι εξής:

Περιφέρειες

Ανατολικής Μακεδονίας - Θράκης: Χριστόδουλος Τοψίδης

Βορείου Αιγαίου: Κωνσταντίνος Μουτζούρης

Δυτικής Μακεδονίας: Γεώργιος Αμανατίδης

Θεσσαλίας: Δημήτριος Κουρέτας

Ιονίων Νήσων: Ιωάννης Τρεπεκλής

Πελοποννήσου: Δημήτριος Πτωχός

Δήμοι

Αγίας Παρασκευής: Γιάννης Μυλωνάκης

Αγίου Δημητρίου: Στέλιος Μαμαλάκης

Αγίου Νικολάου: Εμμανουήλ Μενεγάκης

Αθηναίων: Χάρης Δούκας

Αιγάλεω: Λάμπρος Σκλαβούνος

Αιγιαλείας: Δημήτρης Καλογερόπουλος

Ακτίου - Βόνιτσας: Αθανάσιος Κασόλας

Αλεξανδρούπολης: Ιωάννης Ζαμπούκης

Αλμυρού: Δημήτρης Εσερίδης

'Αργους - Μυκηνών: Γιάννης Μαλτέζος

Αρριανών: Χουσεΐν Ερδέμ

Ασπροπύργου: Ιωάννης Ηλίας

Βύρωνος: Αλέξης Σωτηρόπουλος

Δάφνης - Υμηττού: Νικόλαος Τσιλίφης

Δέλτα: Γερακίνα Μπισμπινά

Δεσκάτης: Δημήτριος Κόττας

Διονύσου: Κατερίνα Μαϊχοσογλου

Δράμας: Γεώργιος Παπαδόπουλος

Δυτικής Αχαΐας: Γρηγόρης Αλεξόπουλος

Δυτικής Μάνης: Γεώργιος Χιουρέας

Ελαφονήσου: 'Αγγελος Τσιριγωτάκης

Ελευσίνας: Γιώργος Γεωργόπουλος

Ερέτριας: Νικόλαος Γουρνής

Ζακύνθου: Γεώργιος Στασινόπουλος

Ζαχάρως: Κωνσταντίνος Μητρόπουλος

Ζωγράφου: Τίνα Καφατσάκη

Ηγουμενίτσας: Παναγιώτης Νταής

Ήλιδας: Χρήστος Χριστοδουλόπουλος

Ηλιουπόλεως: Ευστάθιος Ψυρρόπουλος

Ηρακλείου Αττικής: Νίκος Μπάμπαλος

Ηρωικής Πόλης Νάουσας: Νικόλαος Κουτσογιάννης

Θερμαϊκού: Θεόδωρος Τζέκος

Θεσσαλονίκης: Στέλιος Αγγελούδης

Ιεράπετρας: Εμμανουήλ Φραγκούλης

Ιεράς Πόλης Μεσολογγίου: Σπυρίδων Διαμαντόπουλος

Ιλίου: Ανδριάνα Αλεβίζου Κουκουβίνου

Ιωαννιτών: Θωμάς Μπέγκας

Καβάλας: Θεόδωρος Μουριάδης

Καισαριανής: Ηλίας Σταμέλος


Καλαμαριάς: Χρυσή Αράπογλου

Καλυμνίων: Ιωάννης Μαστροκούκος

Καμένων Βούρλων: Ηλίας Κυρμανίδης

Κασσάνδρας: Κωνσταντίνος Παπαγιάννης

Καστοριάς: Ιωάννης Κορεντσίδης

Κοζάνης: Ιωάννης Κοκκαλιάρης

Κορδελιού - Ευόσμου: Ελευθέριος Αλεξανδρίδης

Λήμνου: Ελεονώρα Γεώργα

Λοκρών: Αθανάσιος Ζεκεντές

Λυκόβρυσης - Πεύκης: Μάριος Γεώργιος Ψυχάλης

Μεγανησίου: Γεράσιμος Κατωπόδης

Μεγαρέων: Παναγιώτης Μαργέτης

Μύκης: Αχμέτ Κιουρτ

Ναυπλιέων: Δημήτριος Ορφανός

Νέας Ιωνίας: Παναγιώτης Μανούρης

Νέας Σμύρνης: Γεώργιος Κουτελάκης

Νέας Φιλαδέλφειας - Νέας Χαλκηδόνας: Ιωάννης Τομπούλογλου

Νότιας Κέρκυρας: Βασίλειος Χειμαριώτης

Ξάνθης: Ευστράτιος Κοντός

Ξυλοκάστρου - Ευρωστίνης: Βλάσιος Τσιώτος

Ορεστιάδας: Αδαμάντιος Παπαδόπουλος

Παιανίας: Ισίδωρος Μάδης

Παλαμά: Σωκράτης Δασκαλόπουλος

Παπάγου - Χολαργού: Ηλίας Αποστολόπουλος

Πατρέων: Κωνσταντίνος Πελετίδης

Παύλου Μελά: Δημήτριος Ασλανίδης

Πέλλας: Ευστάθιος Φουντουκίδης

Πεντέλης: Αναστασία Κοσμοπούλου

Περάματος: Ιωάννης Λαγουδάκος

Πετρουπόλεως: Ευάγγελος Σίμος

Πολυγύρου: Γεώργιος Εμμανουήλ

Πύδνας - Κολινδρού: Χρήστος Κομπατσιάρης

Πύλου - Νέστορος: Παναγιώτης Καρβέλας

Πύργου: Ευστάθιος Καννής

Ραφήνας - Πικερμίου: Δήμητρα Τσεβά Μήλα

Ρόδου: Αλέξανδρος Βασίλειος Κολιάδης

Σαρωνικού: Δημήτριος Παπαχρήστου

Σκύρου: Κυριάκος Αντωνόπουλος

Σπάρτης: Μιχαήλ Βακαλόπουλος

Τυρνάβου: Αστέριος Τσικριτσής

Φιλοθέης - Ψυχικού: Χαράλαμπος Μπονάτσος

Χαϊδαρίου: Μιχαήλ Σελέκος

Χαλανδρίου: Σίμος Ρούσσος

Χερσονήσου: Ζαχαρίας Δοξαστάκης

Χίου: Ιωάννης Μαλαφής

Σχόλια Αναγνωστών

0 Προσθήκη σχολίου

Δεν υπάρχουν ακόμα σχόλια για αυτό το άρθρο.

ΠΡΟΣΘΕΣΤΕ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΣΑΣ!
Απάντηση σε x
* Υποχρεωτικά πεδία* Το vimaonline σέβεται όλες τις απόψεις, αλλά διατηρεί το δικαίωμά του να μην αναρτά υβριστικά και άσχετα με το περιοχόμενο του άρθρου σχόλια. Είναι αυτονόητο πως η ομάδα διαχείρισης φέρει ευθύνη μόνο για τα επώνυμα άρθρα των συντακτών και των συνεργατών της.

Σας ευχαριστούμε για την συμμετοχή σας.