ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΝ: 29 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2024, 10:09

ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ

Το εντυπωσιακό ρεκόρ συμμετοχών και τα «αποκαλυπτήρια» της Εθνικής ανσάμπλ κάνουν μοναδικό το 8ο Aphrodite Cup

0 9 ΜΑΡΤΙΟΥ 2023, 10:20

Μεγαλύτερη από κάθε άλλη φορά θα είναι φέτος η καθιερωμένη ετήσια γιορτή της ρυθμικής γυμναστικής, το Διεθνές Τουρνουά Aphrodite Cup, που διεξάγεται για 8η χρονιά και σπάει όλα τα ρεκόρ. Από αύριο, Παρασκευή (10/03) έως και την Κυριακή (12/03), συνολικά 285 αθλήτριες από 35 χώρες και πέντε ηπείρους δίνουν ραντεβού στο Ολυμπιακό Κλειστό Γυμναστήριο του Φαλήρου (Tae Kwon Do), σε μια διοργάνωση που εκτός των άλλων θα αποτελέσει το ιδανικό προοίμιο ενόψει του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ρυθμικής Γυμναστικής, το οποίο θα ακολουθήσει την ερχόμενη εβδομάδα στο ίδιο στάδιο (17-19 Μαρτίου) με την συμμετοχή λαμπρών αστεριών του αθλήματος.

Στο επίκεντρο του αγωνιστικού ενδιαφέροντος στο 8ο Aphrodite Cup θα βρεθεί η Εθνική ανσάμπλ γυναικών, που θα κάνει τα φετινά «αποκαλυπτήριά» της και μαζί το πρώτο βήμα στον δρόμο προς το προ-Ολυμπιακό παγκόσμιο πρωτάθλημα του ερχόμενου Αυγούστου, μέσα από το οποίο θα διεκδικήσει την πρόκριση για το «Παρίσι 2024».
Η ελληνική ομάδα θα παραταχθεί στο Φάληρο με τις Εΐρα Λάουρα Γκικόκα, Ελπίδα Εγγλέζου, Καλομοίρα Καρόκη, Ειρήνη Κονιστή, Χριστίνα Ρήγα, Μαριέττα Τοπολλάι στην σύνθεσή της, παρουσιάζοντας τα ολοκαίνουργια προγράμματά της στα 5 Στεφάνια και στις 3 Κορδέλες / 2 Μπάλες.

Το χειροκρότημα των φιλάθλων θα διεκδικήσουν επίσης τα κορίτσια της Εθνικής ανσάμπλ Νεανίδων (Ελευθερία Καντερέ, Ευσταθία Κοντοπούλου, Ειρήνη Κράλη, Στεφανία Μπακοπούλου, Μαριάνθη Σιμιτζή, Κατερίνα Χολίδη, αναπληρωματική: Άννα Πετροπούλου), που θα εκτελέσουν προγράμματα με 5 Σχοινάκια και με 5 Μπάλες.

Παράλληλα, στο ατομικό γυναικών θα αγωνιστούν από ελληνικής πλευράς οι Ιζαμπέλα Σαρίδου και Ιωάννα Λιάσκου, πραγματοποιώντας την πρώτη τους εμφάνιση με το εθνόσημο, με δεδομένο ότι οι δύο κορυφαίες αθλήτριες των τεστ επιλογής της συγκεκριμένης κατηγορίας, Παναγιώτα Λύτρα και Μαρία Δερβίση, θα συμμετάσχουν απευθείας στο επερχόμενο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Αντίστοιχα, στο ατομικό νεανίδων τα ελληνικά χρώματα θα εκπροσωπήσουν οι οκτώ αθλήτριες που ξεχώρισαν στα τεστ επιλογής (Ουρανία Συγκούνα, Παρασκευή Μπήλια, Ελένη Τζούδα, Αναστασία Μαρία Καγκάλου, Ελένη Μαρία Μουλακάκη, Ελισάβετ Μανωλοπούλου, Μαρία Μανάτου, Αγγελική Κανιούρα).

Η είσοδος θα είναι ελεύθερη για το κοινό, για το τριήμερο 10-12 Μαρτίου.

Το 8o Διεθνές Τουρνουά Ρυθμικής Γυμναστικής Aphrodite Cup πραγματοποιείται από τον Γυμναστικό Όμιλο Παλαιού Φαλήρου «Η Αρμονία», με συνδιοργανωτές την Ελληνική Γυμναστική Ομοσπονδία και τον Δήμο Παλαιού Φαλήρου, με Θεσμικούς Υποστηρικτές την Περιφέρεια Αττικής, τον ΟΑΣΑ, την ΣΤΑΣΥ και την ΕΤΑΔ Α.Ε. και υπό την αιγίδα της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού, της Γενικής Γραμματείας Δημογραφικής και Οικογενειακής Πολιτικής και Ισότητας των Φύλων και του ΠΣΑΤ.

Η διοργάνωση υποστηρίζεται από την περιβαλλοντική οργάνωση «Ινστιτούτο Ομάδα για τον Κόσμο - Περιβαλλοντική Συμμαχία 2004+», προωθεί τους Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης των Ηνωμένων Εθνών και είναι ενταγμένη στη Β’ βαθμίδα του συστήματος πιστοποίησης Green Sports League.

Το φετινό Aphrodite Cup ενισχύουν ως Χορηγοί το Εργαστήρι Καπόλα, το ξενοδοχείο Coral, ο Όμιλος Ιατρικού Αθηνών, η Ticketmaster και η Dole. Χορηγοί επικοινωνίας είναι η ΕΡΤ και η ΕΡΑ ΣΠΟΡ.

Το αγωνιστικό πρόγραμμα του 8ου Aphrodite Cup:

Παρασκευή 10 Μαρτίου 2023

08:30 - 15:00: Ατομικό Νεανίδων, 1ο σκέλος (Στεφάνι, Μπάλα)
15:20 - 16:15: Ανσάμπλ Νεανίδων, 1ο σκέλος (5 Σχοινάκια)
16:25 - 18:35: Ατομικό Γυναικών, 1ο σκέλος (Στεφάνι, Μπάλα) - Όμιλοι Α’, Β’
18:35 - 19:00: Τελετή Έναρξης
19:05 - 19:20: Ανσάμπλ Γυναικών, 1ο σκέλος (5 Στεφάνια)
19:25 - 23:05: Ατομικό Γυναικών, 1ο σκέλος (Στεφάνι, Μπάλα) - Όμιλοι Γ’, Δ’, Ε’

Σάββατο 11 Μαρτίου 2023

08:30 - 15:00: Ατομικό Νεανίδων, 2ο σκέλος (Κορύνες, Κορδέλα)
15:10 - 16:05: Ανσάμπλ Νεανίδων, 2ο σκέλος (5 Μπάλες)
16:05 - 16:35: Απονομές μεταλλίων: Σύνθετο Ατομικό Νεανίδων (13/14/15 ετών) & Σύνθετος Αγώνας Ανσάμπλ  Νεανίδων
16:35 - 16:50: Ανσάμπλ Γυναικών, 2ο σκέλος (3 Κορδέλες / 2 Μπάλες)
16:55 - 22:55: Ατομικό Γυναικών, 2ο σκέλος (Κορύνες, Κορδέλα)

Κυριακή 12 Μαρτίου 2023

14:00 - 15:10: Τελικοί οργάνων Ατομικού Νεανίδων (Στεφάνι, Μπάλα) & Ατομικού Γυναικών (Στεφάνι, Μπάλα)
15:20 - 15:50: Τελικοί οργάνων Ανσάμπλ Νεανίδων: 5 Σχοινάκια
16:00 - 16:15: Τελικοί οργάνων Ανσάμπλ Γυναικών: 5 Στεφάνια
16:25 - 17:35: Τελικοί οργάνων Ατομικού Νεανίδων (Κορύνες, Κορδέλα) & Ατομικού Γυναικών (Κορύνες, Κορδέλα)
17:45 - 18:15: Τελικοί οργάνων Ανσάμπλ Νεανίδων: 5 Μπάλες
18:25 - 18:40: Τελικοί οργάνων Ανσάμπλ Γυναικών: 3 Κορδέλες / 2 Μπάλες
18:50 - 19:50: Απονομές μεταλλίων: Τελικοί οργάνων Ατομικού Νεανίδων / Ατομικού Γυναικών / Ανσάμπλ Νεανίδων / Ανσάμπλ Γυναικών
19:50 - 20:05: Γκαλά
20:05 - 20:30: Τελετή Λήξης

Σχόλια Αναγνωστών

0 Προσθήκη σχολίου

Δεν υπάρχουν ακόμα σχόλια για αυτό το άρθρο.

ΠΡΟΣΘΕΣΤΕ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΣΑΣ!
Απάντηση σε x
* Υποχρεωτικά πεδία* Το vimaonline σέβεται όλες τις απόψεις, αλλά διατηρεί το δικαίωμά του να μην αναρτά υβριστικά και άσχετα με το περιοχόμενο του άρθρου σχόλια. Είναι αυτονόητο πως η ομάδα διαχείρισης φέρει ευθύνη μόνο για τα επώνυμα άρθρα των συντακτών και των συνεργατών της.

Σας ευχαριστούμε για την συμμετοχή σας.