ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Θρίαμβος Τσιτσιπά σε Ναδάλ και πρόκριση στους «4» του OPEN Αυστραλίας

0 17 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2021, 16:23

Πραγματοποιώντας μια καταπληκτική εμφάνιση, ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατάφερε να κάνει μια επική ανατροπή στο παιχνίδι με τον Ράφα Ναδάλ και να πανηγυρίσει την πρόκριση στα ημιτελικά του Australian Open.

Ο 23χρονος τενίστας, σε έναν σπουδαίο αγώνα με τον Ισπανό σταρ, «επέστρεψε» από το 0-2 και πανηγύρισε μία «επική» πρόκριση.

Νίκησε για δεύτερη φορά στην καριέρα του τον Ναδάλ και στην τρίτη παρουσία του στους «4» ενός τουρνουά Γκραν Σλαμ, θα αγωνιστεί την Παρασκευή (19/2) απέναντι στον Ρώσο Ντανίλ Μεντβέντεφ.

Ο Τσιτσιπάς, αν και βρέθηκε πίσω με 2-0, χάνοντας εύκολα και στα δύο σετ (6-3 και 6-2), δεν τα παράτησε και μείωσε σε 2-1, στο τάι μπρέικ (7-6). Η συνέχεια ήταν το ίδιο εντυπωσιακή και στο 4ο σετ, το οποίο κατέκτησε με 6-4, δίνοντας στον αντίπαλό του να καταλάβει ότι η βραδιά στη Μελβούρνη θα είναι μεγάλη. Στο 5ο σετ, και έπειτα από έναν προημιτελικό που είχε διάρκεια 4 ώρες και 6 λεπτά, ο Ελληνας τενίστας επικράτησε με 7-5 και νίκησε για δεύτερη φορά στην καριέρα του τον Ναδάλ, μετά τον ημιτελικό του Masters της Μαδρίτης, τον Μάιο του 2019!

Με τον θρίαμβό του, ο Τσιτσιπάς δεν επέτρεψε στον σπουδαίο Ισπανό να διεκδικήσει τον 21ο τίτλο Γκραν Σλαμ της δικής του ένδοξης πορείας (που θα τον καθιστούσε ρέκορντμαν) και θα βρεθεί σε ημιτελικό ενός εκ των τεσσάρων μεγάλων τουρνουά για τρίτη φορά. Το 2019, ξανά στη Μελβούρνη, είχε ηττηθεί με 3-0 από τον Ράφα Ναδάλ και το 2020, στο Ρολάν Γκαρός στο Παρίσι είχε χάσει με 3-2 από τον Νόβακ Τζόκοβιτς.

Στον φετινό προημιτελικό ο Τσιτσιπάς διατήρησε την αυτοκυριαρχία του μετά το άσχημο ξεκίνημα και ήταν ψύχραιμος στο 5ο σετ. Προηγήθηκε 6-5 με μπρέικ και παρότι ο Ναδάλ «έσβησε» τα δύο πρώτα ματς-πόιντ, ο Ελληνας τενίστας υπέγραψε τη νίκη του του στην τρίτη προσπάθειά του.

"Δεν έχω λόγια, μιλάει το τένις μου για εμένα"

Δεν έχω λόγια. Δεν υπάρχουν λέξεις για να περιγράψουν τι συνέβη στο γήπεδο. Τι τένις μου μιλάει από μόνο του. Είναι απίστευτο συναίσθημα το να μπορεί να πολεμήσεις και να δώσεις τα πάντα στον αγωνιστικό χώρο. Ξεκίνησα νωθρά, όμως από το τρίτο σετ αισθάνθηκα σαν 'πουλί που πετάει'. Τα πάντα δούλεψαν για εμένα σωστά και τα συναισθήματα στο τέλος ήταν απερίγραπτα", δήλωσε ο Στέφανος Τσιτσιπάς μετά τον αγώνα.

Με τον Μεντβέντεφ στους "4"

Επόμενος αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά είναι ο Ρώσος Ντανίλ Μεντβέντεφ που απέδειξε νωρίτερα πως είναι σε καταπληκτική αγωνιστική κατάσταση, καθώς κέρδισε με 3-0 σετ τον Αντρέι Ρούμπλεφ και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Australian Open.

Ο 25χρονος Ρώσος, σημείωσε την 19η συνεχόμενη νίκη του στο tour, επικρατώντας με 7-5, 6-3, 6-2 του αήττητου, μέχρι σήμερα συμπατριώτη του και θα βρεθεί αντιμέτωπος με τον Τσιτσιπά στους "4" της κορυφαίας διοργάνωσης στη Μελβούρνη.

Ο Μεντβέντεφ, Νο 4 της παγκόσμιας κατάταξης, θα αγωνιστεί στον τρίτο ημιτελικό του σε Grand Slam τουρνουά μετά τους δύο συνεχόμενους στο US Open (2019 τελικός, 2020 ημιτελικά) και έχει στόχο να κατακτήσει τον πρώτο μεγάλο τίτλο της καριέρας του.