ΒΟΥΛΑ

Mε άνεση ο Ολυμπιακός νίκησε τον Πρωτέα Βούλας στον ημιτελικό του Κυπέλλου

0 24 ΜΑΡΤΙΟΥ 2017, 18:47

Στον τελικό και του φετινού Φάιναλ Φορ του Κυπέλλου Γυναικών θα δώσει το «παρών» ο Ολυμπιακός, που επικράτησε στον πρώτο χρονικά ημιτελικό του Πρωτέα Βούλας με 85-56 και κορυφαίες τις Μάλτση και Δημητράκου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί ωστόσο μικρό προβάδισμα, το οποίο στο τέλος της περιόδου έφτασε στο +7 (10-17) με τέσσερις διαδοχικούς πόντους της Δημητράκου. Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη ανέβασε «στροφές» και ανεβάζοντας το σερί της στους δώδεκα πόντους, στο 12ο λεπτό προηγήθηκε με 10-25. Ο Πρωτέας έδειξε σημάδια αντίδρασης στην συνέχεια μειώνοντας σε 17-27 αλλά ο Ολυμπιακός δεν έχασε τον έλεγχο και στο ημίχρονο προηγούνταν με 23-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε «ζεστός» στο παρκέ και ανέβασε την διαφορά στο +23 (23-46) στο 23ο λεπτό. Ο Πρωτέας μετά από τάιμ άουτ του Αλέκου Δάγλα αντέδρασε μειώνοντας σε 32-45 αλλά οι «ερυθρόλευκες» δεν έχασαν τα ηνία και στο 30’ προηγούνταν με 40-61. Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι και να φτάνει τελικά στη νίκη με 56-85. Πλέον περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του στον τελικό, που θα είναι ο νικητής του Νίκη Λευκάδας-Πανιώνιος (20.00).

Δεκάλεπτα: 10-17, 23-39, 40-61, 56-85