ΓΔ: 859,74 -1,33% EUR/USD: 1,1355

ΒΟΥΛΑ

ΝΑΟΒ: 1ος ο Πάτροκλος Μανδηλάρης στα Optimist

0 11 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016, 13:23

Μια εβδομάδα μετά τον Διασυλλογικό αγώνα του ΝΑΟΒούλας και τις επιτυχίες της ομάδας Optimist του Ν.Α.Ο.Β. ήρθε μια ακόμη πρωτιά. Συγκεκριμένα, στον αγώνα που διοργάνωσε ο Ν.Ο. Δελφιναρίου, το Σαββατοκύριακο 8 και 9 Οκτωβρίου για σκάφη Optimist, ο ιστιοπλόος αθλητής του συλλόγου και πρωταθλητής Ελλάδας 2015 Πάτροκλος Μανδηλάρης, μετά από δύο πρωτιές στις τελευταίες ιστιοδρομίες, σκαρφάλωσε στην κορυφή της γενικής κατάταξης μεταξύ 120 αθλητών.

Χαρακτηριστικό του αγώνα εκτός από το πολύ υψηλό επίπεδο των αγωνιζομένων ιστιοπλόων ήταν και οι ποικίλες καιρικές συνθήκες που επικράτησαν, με δυνατό μαϊστρο το Σάββατο και ασθενή νοτιοδυτικό άνεμο την Κυριακή.

Η ομάδα στο σύνολό της πραγματοποίησε πολύ καλή αγωνιστική εμφάνιση και ξεχώρισαν μετά την 1η θέση του Μανδηλάρη, ο Σίμος Γαρυφαλλίδης που κατέλαβε την 6η θέση καθώς και ο Παναγιώτης Μαρκουλής την 10η, αποδεικνύοντας την εξαιρετική δουλεία που γίνεται από τον Ν.Α.Ο.Βούλας στην κατηγορία Optimist!