ΒΟΥΛΑ

Πρωτάθλημα και άνοδος στην Α1 για τα κορίτσια του Πρωτέα Βούλας

1 26 ΜΑΡΤΙΟΥ 2013, 16:22

Ο Πρωτέας Βούλας επιβλήθηκε με 76-48 του Ιπποκράτη για την 17η αγωνιστική του Ομίλου του Νότου της Α2 Γυναικών, εξασφάλισε και μαθηματικά τον τίτλο του πρωταθλητή και πλέον καταστρώνει τα πλάνα του για την επόμενη σεζόν που θα τον βρει να αγωνίζεται στην Α1.

O δήμαρχος Βάρης-Βούλας-Βουλιαγμένης κ. Σπύρος Πανάς μαζί με τον αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευσης του δήμου απονέμουν το κύπελλο στα κορίτσια του Πρωτέα Βούλας

Στο κατάμεστο γήπεδο του Πρωτέα ο αγώνας άρχισε νευρικά για τις δύο ομάδες και το πρώτο ημίχρονο ήταν στον πόντο. Το α΄ μέρος ήταν αμφίρροπο (33-32) αλλά στο β΄ οι γηπεδούχες έκαναν στην κυριολεξία ότι ήθελαν.

Η ομάδα του Πρωτέα στο δεύτερο ημίχρονο πήρε φωτιά με τις Δασκαλοπούλου και Μαγαλιού να σκοράρουν τους 20 από τους 22 πόντους του τρίτου δεκαλέπτου ενώ η άμυνα περιόρισε τον Ιπποκράτη σε 6 πόντους στο τρίτο και 10 στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Η ομάδα του προπονητή κ. Δάγλα απέδειξε ότι δεν είναι τυχαία πρώτη και αήττητη και κέρδισε δίκαια τον αγώνα, και επάξια το πρωτάθλημα και την άνοδο στην Α1 Εθνική κατηγορία.

Τα κορίτσια του Πρωτέα Βούλας αν νικήσουν στις 7 Απριλίου εκτός της ΦΕΑ θα ολοκληρώσουν αήττητες την σεζόν.