ΑΡΘΡΑ

Νικόλας Κονταρίνης


...και ο κολιός τον Αύγουστο!

14 24 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2011, 16:20

Κάποιοι απ' αυτούς κι αυτές που (νομίζουν) ότι μας κυβερνάνε σήμερα, δείχνουν σα να μην έχουν καταλάβει τίποτε απ' όσα βιώνει ο κάθε πολίτης στην καθημερινότητά του. 

Ένα από τα πολιτικά πρόσωπα αυτά, είναι και η Υπουργός Παιδείας Άννα Διαμαντοπούλου, η οποία, όπως και πολλοί άλλοι "σύντροφοί" της βέβαια, δεν εμφανίστηκαν τώρα στην κεντρική πολιτική σκηνή της χώρας. Αντιθέτως, θα λέγαμε.  
Η πράσινη νομενκλατούρα διοικεί εδώ και πολλά χρόνια τον τόπο και, εν πολλοίς, είναι οι άμεσοι και βασικοί υπεύθυνοι για την οικονομική κατάντια του και για τα όσα δεινά περνάει το κάθε σπίτι.

Η κυρία Διαμαντοπούλου λοιπόν,  η Υπουργός που θα μείνει στην ιστορία ότι άφησε σχολεία και παιδιά χωρίς βιβλία, έχει μπει απ' ότι φαίνεται στο αλισβερίσι της διαδοχής, για την ανάδειξη του, όποιου, αρχηγού τους στο ΠΑΣΟΚ. 

Εύλογα ρωτήθηκε, πρόσφατα, για το ζήτημα αυτό και για τη θέση που θα πάρει η ίδια. Η απάντησή της ήταν: "το κάθε πράγμα στον καιρό του". 
"... κι ο κολιός τον Αύγουστο", θα μπορούσαν να συμπλήρωναν εκατομμύρια ταλαίπωρων Ελλήνων, τα οποία  αδυνατούν πια να αγοράσουν, έστω και μισό κιλό γάβρο. 

Σχόλια Αναγνωστών

14 Προσθήκη σχολίου
Ετοιμοθάνατος 28.11.11
Για ποιά στεφάνια μιλάς ρε Μερόπη.Η συμμορία των τριών μια χαρά την 'εχει καταβρεί.Εμείς θα πάμε άκλαφτοι και οι φίλοι δε θα χουν ούτε στεφάνι να μας στείλουν στη κηδεία μας!!!!!!
Απάντηση
Ροδούλα 26.11.11
Ασφαλώς Απόστολε.Η γνώμη μου κι εμένα είναι ακριβώς αυτή. Το ''κατοχή'' βέβαια το βρίσκω λίγο οπερετικό.Δε νομίζεις?
Απάντηση
ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 25.11.11
Ομοίως Ροδούλα μου τελειώσανε κι αυτοί που εισπράττανε τις συντάξεις των πεθαμένων, εις υγείαν των ζωντανών κορόϊδων.... Από μία άποψη θλίβομαι γιατί η χώρα μου βρίσκεται "υπό κατοχή", από την άλλη δεν μπορώ να μη νιώσω και μία ικανοποίηση γιατί όλοι όσοι ζούσαν μέχρι σήμερα παρασιτικά μπαίνουν στη θέση τους...
Απάντηση
Ροδούλα 25.11.11
Κάνε τώρα μια αφαίρεση -στα κουτουρού- να δείς πόσοι μείνανε.
Απάντηση
Ροδούλα 25.11.11
Ομοίως τελειώσανε και όλοι εκείνοι οι δήθεν ''συνταξιούχοι", οι οποίοι καίτοι τυφλοί παίζαν χαρτιά στο καφενείο, καίτοι κουτσοί παίζαν ποδόσφαιρο για χάρη των οποίων οι χαμηλόμισθοι και οι συνταξιούχοι σήμερα υποφέρουν.
Απάντηση
Ροδούλα 25.11.11
Επίσης τελειώσανε και όλες οι θέσεις "μισθωτών" που δημιουργήθηκαν για να βολευτούν οι ημέτεροι. Μ' αυτούς το κυριότερο πρόβλημα ήταν ότι είχαν υψηλούς μισθούς και δεν πρόσφεραν απολύτως τίποτα.Δεν μιλάμε για χαμηλόμισθους και συνταξιούχους τους οποίους όλοι οι προηγούμενοι πήραν στο λαι μό τους
Απάντηση
Πρώην"Πράσινος" 25.11.11
Και συ κοψοχέρης Γρηγόρη μου:
Απάντηση
Γρηγόρης-Κορωπί 25.11.11
Κάτω τα χέρια από την Αννα των Βρυξελλών και των...Παρισίων!!
Απάντηση
Κοκκινιά/Χαραυγή 25.11.11
Σιγά μη σας λυπηθούμε σαςαπο τη Βούλα τη Γλυφάδα και τη Βουλιαγμένη!!Για κάντε μια βόλτα προς ταδω για να δείτε τη δυστυχία!
Απάντηση
Ροπδούλα 25.11.11
Επίσης έχει τελειώσει και το μπαρμπούνι, το κατσικάκι, το μοσχοφίλερο και όλα τα άλλα που κατανάλωνε επίσης με δανεικά και αγύριστα, μια κατηγορία λίγο πιο χαμηλών ''εισοδημάτων'' από την προηγούμενη-τη δική μου- σε βάρος πάλι των χαμηλόμισθων και των χαμηλοσυνταξιούχων που εξ αιτίας των προηγουμένων στερούνται τώρα τα βασικα.
Απάντηση
Ροδούλα 24.11.11
Η συναγρίδα με δανεικά κι αγύριστα, έχει τελειώσει όπως καταλαβαίνετε. Η αστακομακαρονάδα με τιμολόγιο στο όνομα του ελληνικού δημοσίου επίσης. >>> Ανατρέχοντας τώρα στο παρελθόν θα θυμόμαστε τις καλές εκείνες μέρες από το 2000 περίπου και δώθε που μπορούσαμε και κάναμε τον κουβαρντά με ξένο πορτοφόλι. Σιγά σιγά θα συνηθίσουμε.Φυσικά απευθύνομαι σε όλους εμάς που κάναμε αυτή τη δουλειά και οχι βεβαίως στους χαμηλόμισθους και τους συνταξιούχους, που εξ α ι τ ί α ς μας στερούνται τώρα τον γάβρο τους.
Απάντηση
Χαμηλοσυνταξιούχος 24.11.11
Αγαπητέ κύριε Κονταρίνη μη μας δουλεύετε.Για ποιό μισόκιλο γαύρο μας μιλάτε!Εδώ που μας έχει φέρει κυρία πρασινοφρουρού με το συνάφι της,ούτε τη μυρουδιά του δεν μπορούμε νάχουμε!!!
Απάντηση
Αδωνις 24.11.11
ΑΝ πήγαινεστο Πολυτεχνείο,θα της φοράγανε το στεφάνι κολλάρο για κολιέ!!!
Απάντηση
ΜΕΡΟΠΗ 24.11.11
ΠΟΥ ΝΑ ΤΟΛΜΗΣΕΙ Η...'ΑΓΩΝΙΣΤΡΙΑ'ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΣΤΕΦΑΝΙ ΣΤΟ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ!!ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΤΗΝ...ΚΟΠΑΝΗΣΑΝ ΜΑΖΙ ΤΗΣ.ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΜΑΤ ΚΟΝΤΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΚΑΤΟΥΡΙΜΑ ΠΙΑ!!!!!
Απάντηση