ΑΡΘΡΑ

Νικόλας Κονταρίνης


Στον Άλιμο έπεσαν οι "μάσκες"!

17 23 ΜΑΙΟΥ 2014, 06:40

Απ' ότι φαίνεται, καθαρά πια, τα όσα μέχρι τώρα επώνυμα και ενυπόγραφα έχουμε δημοσιεύσει και θα τολμήσουμε να πούμε και αποκαλύψει, γύρω από την περιλάλητη (και δεδομένη) συμμαχία Ορφανού - Τσαμπαρλή, επαληθεύονται πανηγυρικά κάθε στιγμή και περισσότερο. 

Ραγδαίες οι εξελίξεις λοιπόν, που ακολούθησαν μετά την οριστικοποίηση του αποτελέσματος της προηγούμενης Κυριακής στον Άλιμο, τα οποία μας δικαιώνουν με τον πλέον σαφή και αδιαμφισβήτητο τρόπο. 

΄Ετσι, και σύμφωνα πάντα με πληροφορίες αλλά και μαρτυρίες προσώπων, των οποίων η αξιοπιστία δεν αμφισβητείται σε καμία περίπτωση, όπως και η ταυτότητά τους (όποτε κι αν χρειαστεί), η πρωτιά του Ανδρέα  Κονδύλη έκανε το περιβάλλον των δύο προαναφερθέντων "συμμάχων" να αφήσει κατά μέρος τα όποια, προσχήματα κρατούσε έως χθες και να βγάλει προς τα έξω τις αληθινές τους προθέσεις που,καθώς έχουμε πει κι άλλες φορές, λες και ήταν έτοιμες από καιρό και,όλως ιδιαιτέρως,μετά την επίσημη ανακοίνωση της υποψηφιότητας του ανεξάρτητου συνδυασμού "Αγαπώ τον Άλιμο" με επικεφαλής τον Ανδρέα Κονδύλη. 

Πρόσφατο είναι, άλλωστε, το επικαιροποιημένο άρθρο του υπογράφοντος, το οποίο ουδείς τόλμησε ασφαλώς να αντικρούσει. 

Εξάλλου,είναι δύσκολο έως αδύνατο να αντικρούσουν όλα όσα έχουν αναφερθεί σχετικά, αφού σύμφωνα με τις πληροφορίες και τις επώνυμες μαρτυρίες δημοτών του Αλίμου, ο επικεφαλής της παράταξης της Ν.Δ. Νίκος Τσαμπαρλής, μαζί με δημοτικούς του συμβούλους (από τους παλαιότερους που δεν κατάφεραν να εκλεγούν αυτή τη φορά), και τους γονείς δημοτικής συμβούλου (ούτε αυτή μπόρεσε να επανεκλεγεί), γυρνάνε στην πόλη και μοιράζουν ψηφοδέλτια του απερχόμενου δημάρχου Θάνου Ορφανού στις αγορές, τα ΚΑΠΗ και τα σπίτια. 

Πέραν αυτού, όμως, φέρεται να λένε πως την Κυριακή αυτή (25-5) θα στήσουν και τραπεζάκι της Ν.Δ. (για... τις ευρωεκλογές) έξω από το εκλογικό τους κέντρο και ανάμεσα στα ευρωψηφοδέλτια τους θα δίνουν κι αυτό του Ορφανού. 

Βλέποντας κάποιος, όσο μπορεί  ποιο αντικειμενικά, όλα αυτά τα "μαγειρέματα" των δύο... "δήθεν" αντιπάλων, το μόνο σίγουρο που καταλαβαίνει, είναι ότι, Ορφανός - Τσαμπαρλής και ορισμένα πρόσωπα του στενού δημοτικού τους περιβάλλοντος, βρίσκονται σε κατάσταση πλήρους πανικού. 

Ενός πανικού και μιας ταραχής,που δημιούργησαν οι ίδιοι με τις λάθος κινήσεις, αλλά και με τις λάθος συμπεριφορές τους, στην αντιμετώπιση των προβλημάτων της καθημερινότητας του απλού πολίτη. 

Σχόλια Αναγνωστών

17 Προσθήκη σχολίου
Προβατίνας 27.05.14
Οχι ρε Παραλία,όχι κάθισμα πάνω στο καρεκλοπόδαρο!Πονάει!!Πονάει πολύ!!!....
Απάντηση
Παραλίας 26.05.14
Μπράβο σου ρε Κονταρίνη!!Τους υποχρέωσες να αποκαλυφθούν και να βγάλουνε μόνοι τους τα μάτια τους μετά το άρθρο σου αυτό.Μασ ζαλίσανε στα μυνήματα τα συνεταιράκια,αλλά,νάσαι καλά,τους βάλαμε και κάτσανε όχι στις καρέκλες που είχαν συμφωνήσει αλλά ανάποδα στα ποδάρια τους!!!(Αχχχχχχχχ!!!!)
Απάντηση
Κατακλυσμός μηνυμάτων !!! 24.05.14
Ποιος θα το πίστευε !!! Κατακλυσμός μηνυμάτων στα κινητά μας, για στήριξη Ορφανού από στελέχη που ήταν υποψήφιοι Δημοτικοί σύμβουλοι με τον Τσαμπαρλή. Ακόμη και από την ΤΟ της ΝΔ !!! Ποιος θα το πίστευε. Αργυρίου (;;;), Φουστέρης (;;;), Μπελιάς (;;;) Περόπουλος. Ελλάς το μεγαλείο σου, και Άλιμε .....αλοίμονο !!! Τέτοιο θράσσος χωρίς προσχήματα, χωρίς ντροπή, χωρίς δημοκρατικότητα δεν ξανάγινε. Τέτοιο κατάντημα !!! Να νομίζουν ότι μπορούν να χειραγωγήσουν τους ανθρώπους που τους τίμησαν με την ψήφο τους !!! Δεν καταλαβαίνουν ότι με τέτοιες τακτικές προκαλούν το κοινό αίσθημα ;;; Μάλλον το αντίθετο θα καταφέρουν. ΝΤΡΟΠΗ σε όλους τους.
Απάντηση
ΡΕΖΙΛΙΚΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!!!!!!!!!! 24.05.14
και ξεφτιλα
Απάντηση
ΛΑΟΣ ΤΟΥ ΑΛΙΜΟΥ 24.05.14
Λογαριάζετε χωρίς τον ξενοδόχο
Απάντηση
Καρεκλάς 24.05.14
Εδώ οι καλές καρέκλες! Μοιράζω αντιδημαρχίες, μοιράζω γραμματείες, μοιράζω καρέκλες συμβούλων! Για ελάτεεεεε!!!!!!!!! Εδώ οι καλές καρέκλες! Μόνο, σας παρακαλώ, ψηφίστε με!!!!!!!!! Στηρίχτε με, βοηθήστε με να κρατήσω και τη δικιά μου!!!
Απάντηση
Αγανακτησμενος πολιτης 24.05.14
Ν Τ Ρ Ο Π Η μονο ντροπη αισθανομαι για μερικους "συμπολιτες μας".Ο μπελιας?ο αργυριου?ο φουστερης?στην ομιλια ορφανου?με τι ανταλλαγμα αραγε??ΝΤΡΟΠΗ αυτοι οι τυποι να οριζουν το μελλον της πολης μας.Πρεπει οχι μονο να ψηφισουμε κονδυλη αλλα να τους αναγκασουμε να φυγουν και απο το καλαμακι.Εχω ακουσει οτι ο ορφανος τους μοιρασε θεσεις.Αρα ειναι αληθεια για να ειναι και οι τρεις στην συγκεντρωση του ορφανου.αρα ειναι αληθεια οτι η κορη του φουστερη που δουλευει στο κολυμβητηριο κανει εκει και ιδιαιτερα σε παιδακια και πληρωνεται αποκλειτικα αυτη χωρις να δινει ενα ευρω για το κολυμβητηριο.εχει κανει δηλαδη το κολυμβητηριο επιχειρηση δικη της.α ρε βουρδουλα που χρειαζετε
Απάντηση
ΑΛΙΜΑΤΟΡΑΣ 24.05.14
ΑΜ Κε ΚΟΝΤΑΡΙΝΗ ΜΑΣ ΜΕ ΚΟΝΔΥΛΗ ΔΗΜΑΡΧΟ ΚΛΕΙΝΕΙ Η ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΗ ΣΤΡΟΦΥΓΚΑ. Ο ΠΡΩΗΝ ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΜΕΧΡΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΑΤΕΒΑΣΕ ΓΙΑ ΤΟ ΘΑΝΟ
Απάντηση
ΜΠΕΛΙΑΣ-ΦΟΥΣΤΕΡΗΣ-ΑΡΓΥΡΙΟΥ 23.05.14
Μπελιάς - Φουστέρης - Αργυρίου ήταν σήμερα καμαρωτοί καμαρωτοί στην ομιλία του Ορφανού. Τις ντομάτες και τα αυγά, μετά τις εκλογές.
Απάντηση
Διαπιστώσεις προς τον Νικόλα Κονταρίνη. 23.05.14
Κύριε Κονταρίνη, προσυπογράφω τα όσα έχετε δημοσιεύσει επειδή τα βλέπω, τα ζω, τα αισθάνομαι καθημερινώς. Δυστυχώς δικαιώνεστε, δυστυχώς. Γι αυτό ο Άλιμος θα συνεχίσει στη μιζέρια του !!! Ανεξάρτητα από την σεβαστή προτίμηση του καθενός εκ των κατοίκων του Δήμου, πρέπει να παραδεχτούμε επί τέλους ότι, θα αργήσουμε πάρα πολύ για να δούμε κάτι που θα χαρακτηρίζεται ως "Αλλαγή"στον Δήμο μας. Αν δεν υπάρξει από τους υποψηφίους αποδοχή του αποτελέσματος, σύμπνοια, συμπαράσταση, συμμετοχή, συνεργασία κλπ κλπ η εικόνα στην κάθε γειτονιά θα παραμένει ίδια. ΟΛΟΙ τους ευαγγελίζονται τον ΑΛΙΜΟ όμως κανένας τους δεν το αποδεικνύει Προτάσσουν το κόμα τους και την αντιπαλότητα και ο Δήμος ας πάει στα κομμάτια !!! Πράσινη πόλη ;;; Που ;;; Συγκοινωνίες ;;; Που ;;; Καθαριότητα ;;; Που ;;; Παραλία ;;; Ποια ;;; Ποιότητα ζωής των κατοίκων ;;; Που ;;; Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι η καρέκλα, το Δημαρχηλίκι. Αρθρογραφήσατε για την καθαριότητα τις ημέρες του Αγίου Πάσχα, καθώς και για το γήπεδο. Κάντε ένα πιο εμπεριστατωμένο ρεπορτάζ στις γειτονιές, ρωτήστε τους Συλλόγους πόσα από τα θέματα τους έχουν επιλυθεί. Θα διαπιστώσετε μετά λύπης ότι έχετε καλύψει σοβαρά μεν θέματα, αλλά μόνον ένα 5-10% του συνόλου των. Κατά τα άλλα είμαστε Δήμος βιτρίνα !!! Τρομάρα μας. Κάποτε οι Αλιμιώτες αναφέρονταν με απαξίωση στο Μπραχάμι. Σήμερα είναι 10 σκάλες πιο πάνω από τον Άλιμο. Να σταματήσουμε δε να αναφερόμαστε στο Π. Φάληρο γιατί ΟΥΤΕ αναφορά σ΄αυτό το στολίδι δεν δικαιούμαστε........Θα μου πείτε "καλά και ο κόσμος τι κάνει ;". Δυστυχώς έχει παρασυρθεί και προτιμά την εικόνα που έχουμε σήμερα από το να ....χάσει ο "δικός τους". Κανένα όραμα για τον Δήμο μας. Ας παραμείνει όπως είναι και για τις βόλτες μας πάντα θα υπάρχει ο διπλανός Δήμος, η διπλανή αγορά, η παραδίπλα παραλία .......................... Σας ευχαριστούμε για τις δημοσιεύσεις και παρακαλούμε, συνεχίστε.
Απάντηση