ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ

Ημιμαραθώνιος Αθήνας 2018: Η 12χρονη φαληριώτισσα που τερμάτισε τρίτη και έκλεψε την παράσταση

0 18 ΜΑΡΤΙΟΥ 2018, 23:34
Η 12χρονη αθλήτρια του ΑΟ Παλαιού Φαλήρου έδειξε για μία ακόμη φορά το ταλέντο της και άφησε υποσχέσεις για τη συνέχεια

Είναι μόλις 12 ετών και κατάφερε να κλέψει τις εντυπώσεις ανάμεσα σε χιλιάδες κόσμου. Πρόκεται για την Γλυκερία Σκάγκου που κατέκτησε την 3η θέση στα 5 χιλιόμετρα του Ημιμαραθωνίου της Αθήνας.

«Ηταν πολύ ωραίος αγώνας, παρότι ο καιρός δεν ήταν καλός. Δεν το περίμενα ότι θα βγω Τρίτη και χάρηκα πολύ. Του χρόνου θα ξανάρθω, μου άρεσε πολύ» τόνισε σε δήλωσή της μόλις κατάλαβε τι έχει συμβεί η γλυκιά Γλυκερία.

Την πρώτη θέση κατέλαβε όπως ήταν αναμενόμενο η αθλήτρια Καρακατσάνη με χρόνο 17.57 και τη δεύτερη η Ανθή Κυριακοπούλου με 18.05. Το βάθρο συμπλήρωσε  η Γλυκερία Σκάγκου. Η 12χρονη αθλήτρια κέρδισε το θερμό χειροκρότημα όλων αφού με χρόνο 19.52 κατάφερε να ανέβει στο βάθρο των νικητών και να πάρει το χάλκινο μετάλλιο.

Η 12χρονη αθλήτρια του ΑΟ Παλαιού Φαλήρου έδειξε για μία ακόμη φορά το ταλέντο της και άφησε υποσχέσεις για τη συνέχεια. Μέχρι στιγμής είχε επικρατήσει σε πολλούς αγώνες 1.000μ. σε σημαντικές διοργανώσεις (3ος αγώνας Ιστορικής μνήμης, 4ο Άττικα Run & Fun) και γενικότερα είναι μία ιδιαίτερα υποσχόμενη αθλήτρια για το μέλλον του ελληνικού στίβου στις μεσαίες και μεγάλες αποστάσεις.

Δείτε φωτογραφίες από τον τερματισμό της και την απονομή του μεταλλίου της.