ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ

Το γλυπτό του Κωστή Γεωργίου PHYLAX εγκαταστάθηκε στο Παλαιό Φάληρο

21 6 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2017, 19:32

Την Τρίτη 5 Δεκεμβρίου 2017 παραδόθηκε και εγκαταστάθηκε με μελέτη της Τεχνικής Υπηρεσίας του Δήμου Παλαιού Φαλήρου το γλυπτό PHYLAX που αναπαριστά και συμβολίζει το Φύλακα – Άγγελο της πόλης.

Το γλυπτό τοποθετήθηκε στην είσοδο της πόλης, μεταξύ των εκκλησιών Αγίας Σκέπης και Αγίου Γεωργίου, επί της παλαιάς λεωφόρου Ποσειδώνος.

Ο γλύπτης Κωστής Γεωργίου δημιούργησε το γλυπτό αρχικά σε πηλό και στη συνέχεια έγινε εκμαγείο το οποίο χρησίμευσε για τη διαδικασία της χύτευσης σε μπρούντζο. Ο γλύπτης φρόντισε για την άψογη καλλιτεχνική και αισθητική εικόνα του έργου και τον χρωματισμό του σε κόκκινο χρώμα, όπως είχε προτείνει και έγινε αποδεκτό από το δήμαρχο κύριο Διονύση Χατζηδάκη.

Την όλη δαπάνη του έργου ανέλαβε εξ ολοκλήρου η αστική και μη κερδοκοπική εταιρεία ΑΙΓΕΑΣ του Αθανασίου και της Μαρίνας Μαρτίνου, επισφραγίζοντας την αγάπη και την εκτίμησή τους προς το Δήμαρχο της πόλης Παλαιού Φαλήρου, Διονύση Χατζηδάκη. 

Σχόλια Αναγνωστών

21 Προσθήκη σχολίου
GEORGE PSARADAKIS 19.01.18
Ο "Phylax" αγγελος της πολης, παντως, τον βλεπω πολυ χαλαρο για να φυλαει... ενω θα επρεπε να ηταν ορθιος, με τα φτερα και στηθη προτεταγμενα, να κραταει δορυ κ ασπιδα, σε φουλ αμυντικη σταση, τον βλεπω χαλαρο, να καθεται εκει πανω, και να αγναντευει τους αδαεις περαστικους που τον κοιτανε εξισου αδιαφορα..
Απάντηση
Αννα 04.01.18
Και φυσικά έρχονται εδώ όλοι οι "καλοί" χριστιανοί οι οποίοι βλέπουν άστεγο στον δρόμο και ούτε καν τους νοιάζει (δεν τους νοιάζει έστω το πώς φαίνεται η πόλη τους με τόσους άστεγους ) και λένε κατεβάστε το και διαλύστε το ... πραγματικά αυτό είναι που πρέπει να σας φυλάει αφου το θεωρείται δαιμονικό και σατανικό γτ μάλλον θα πάτε όλοι στην κόλαση
Απάντηση
Βασίλης 03.01.18
Αυτοί οι άχρηστοι που κυβερνούν θα τα ξηλώσουν όλα αν δεν τους ξηλώσουμε εμείς!!! Αν αυτό το σισχος είναι ωραίο μόνο για αυτόν που το έφτιαξε να του το επιστρέψουμε να το βλέπει μόνος του!!! Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να μας προσβάλει ολους και να παραμένει εκεί!!!
Απάντηση
Στελιος 19.01.18
Ασε μας τωρα που προσβαλει και την αισθητικη σου!Οι ναρκομανεις στην Ομονοια δν σου χαλανε την αισθητικη;Κοιταξτε να σωσετε τον τοπο που κατοικειτε κ αφηστε ολα τα υπολοιπα στην ακρη!Χριστιανοι της πλακας!
Απάντηση
Δημήτρης 28.12.17
Εχοντας ακούσει για το Κο Δήμαρχο τα καλύτερα λόγια ειμαι σίγουρος πως εν αγνοία του εγινε η προώθηση του "πράγματος" αυτού.Ευχομαι να δωθεί λύση αντάξια της αριστης φήμης του αμεσα ...
Απάντηση
Ιωαννης 25.12.17
Με τόσους ηλίθιους αναρωτιέστε μετά πως πουλάει ο λιακοπουλος..
Απάντηση
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΛΟΡΕΝΤΖΟΣ 24.12.17
Είναι γεγονός ότι για κάθε χρόνο που περνάει οι βάσεις σε οποιονδήποτε τομέα πέφτουν.Το ίδιο συμβαίνει αναπόφευκτα και στην τέχνη.Στην προκειμένη περίπτωση,βαθμολόγηση 0 με άριστα το 10,είναι σκανδαλωδώς επιεικής.Αν υιοθετήσουμε την άποψη ότι τα έργα ενός καλλιτέχνη εκφράζουν εν μέρει και τον εσωτερικό του κόσμο,τότε λυπάμαι τον καλλιτέχνη.Το αντικείμενο αυτό (σιγά μην το χαρακτηρίσω και έργο τέχνης), με το που το βλέπει κανείς,μόνο εσωτερική ταραχή του δημιουργεί.Δεν βρήκα ούτε έναν,που όταν του το έδειξα να είπε ένα καλό λόγο.Τυχαίο?Λυπάμαι για την αισθητική, του δήμαρχου και των χρηματοδοτών.Λυπάμαι και τους δημότες που θα πρέπει να ανέχονται τέτοια εκτρώματα να εκτίθενται στην πόλη τους.
Απάντηση
Γιαννης 20.12.17
Αυτο το πραγμα συμβολιζει δαιμονικη οντοτητα,για οσους γνωριζουν εστω και 5 πραγματα.Εκτος απο ασχημο,ειναι και αισχρο...Προσωπικα δεν ειμαι κατοικος ουτε καν κοντινης περιοχης,αλλα θα με ενοχλουσε εστω και μια φορα αν περναγα και το εβλεπα .Κατα τη γνωμη μου ,οι δημοτες θα πρεπει οπωσδηποτε,να σταματησουν μονο κραζουν(το οποιο δεν εχει και κανενα αποτελεσμα),και να δρασουν.Να κινησουν τις αναλογες διαδικασιες να φυγει αυτο πραγμα απο κει.Δημοκρατια εχουμε.
Απάντηση
Σοφία 17.12.17
Τί αηδιαστικό πράγμα είναι αυτό;;; Όντως κάτι δαιμονικό κομίζει. Είναι απαίσιο, τρομακτικό και αν τον δούμε σαν συμβολισμό, είναι ...εξ' από ' δω! Ας πάει εκεί που ανήκει, στο πυρ το εξώτερον!!!
Απάντηση
Κάτια 13.12.17
Απλά απαράδεκτο!!!
Απάντηση
ΝΙΚΟΣ 12.12.17
ΔΗΜΑΡΧΕ ΚΟΙΤΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ Π.ΦΑΛΗΡΟ ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΑ ΑΓΑΛΜΑΤΑ.Η ΠΛΑΤΕΙΑ ΝΤΑΒΑΡΗ ΠΟΥ ΚΑΤΟΙΚΟΥΜΕ (ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΠΛΑΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ),ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΕΧΕΙ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΤΗΣ!!!...ΚΑΙ ΒΕΒΑΙ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΙΑΓΡΑΜΜΙΣΗ ΣΤΗΝ ΟΔΟ ΝΑΥΣΙΚΑΣ ΤΗΣ ΚΑΚΙΑΣ ΩΡΑΣ!!!
Απάντηση
Dimitris 12.12.17
Ο τσουτσουνοκέφαλος ή σκουληκοκέφαλος κόκκινος άγγελος να φυλάει το παλαιό φάληρο και τους κατοίκους του από κάθε "κακό". Τουλάχιστον να βγει κάποιος με "καλλιτεχνική" παιδεία (κατά προτίμηση ο δημιουργός και ο δήμαρχος) να διαφωτίσει τον μέσο κάτοικο του φαλήρου γιατι θα πρέπει να βλέπει συνεχώς αυτό το τουλάχιστον αντιαισθητικό και αηδιαστικό μόρφωμα που έχει και την ιδιότητα του "φύλακα". Ίσως θέλουν να γίνει αυτό το σύμβολο του παλαιού φαλήρου λόγω του κόκκινου χρώματος(ολυμπιακός) και του φιδόμορφου-τσουτσουνόμορφου κεφαλιού (οι κάτοικοι του παλαιού φαλήρου είναι πονηροί-φίδια και έχουν το μυαλό τους συνεχώς στο σεξ και τις απολάυσεις της ΄σαρκας).
Απάντηση
msm 12.12.17
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ ΚΑΙ ΤΥΧΑΙΟ....σκεφτήκατε ότι θέλουν με το ζόρι να μας φέρουν τον διάβολο και να εξοικειωθούμε με την εικόνα του ..τίποτε δεν είναι τυχαίο..ΑΜΕΣΟ ΓΚΡΕΜΙΣΜΑ
Απάντηση
Ταρζάν 24.12.17
Αυτός είναι Αιγυπτιακός Δαίμονας, γένος Μπαχομέχ .....Ένα από τα γένη των Νεφελίμ.....που οταν τα λέγανε καποιοι.....ο οχλος ο αδαής και ηλιθιος γέλαγε....Σιγα σιγα τα βγαζουν φατσα καρτα και τα υπολοιπα οι υποταγμενοι στον σατανα που διοικουν!
Απάντηση
Καλλιτέχνες γιαλαντζι 12.12.17
Ό, τι χειρότερο εχω δει ποτέ σε.. Και ως τέχνη και ως τα πάντα.. Άγγελος με κεφάλι φιδιού; Η τι στον Phylax είναι αυτό που έχει. Να με συγχωρείτε αλλά παραπέμπει και σε βάλανο άνετα. Βασικά μοιάζει με δαίμονα. Όποιος έχει βάλανο αντί για λαιμό.. Αισχος
Απάντηση
Διδώ Παπαδοπουλου 12.12.17
Όσον αφορά το έργο Τέχνης! ... καλά είναι έργο. Όσον αφορά την παράσταση και το νόημα ανεπιτυχώς εθεωρηθη και φύλακας άγγελος!!! Όσον αφορά το καλαίσθητο μέρος ...τι να πω .. τέρας! Ένας κροκόδειλος θα ήταν καλύτερος. ...όμως γούστα είναι αυτά.
Απάντηση
laoura 12.12.17
Αυτο το πραγμα που βαλατε μονο αγγελος δεν ειναι!Γιατι δεν τον βαζεις στο σπιτι σου να σε φυλαει..πρεπει να το βλεπουμε αυτο?Αν φανταζεστε τον.......σαν αγγελο παρτον παρεαΑηδια
Απάντηση
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ? 12.12.17
OUΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΛΥΠΤΟ, Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ, ΠΛΗΡΩΘΗΚΕ Ο ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ????
Απάντηση
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ 12.12.17
Ρε ο εξωποδω εγκαταστάθηκε στο Π. Φάληρο???? Διαβολικός ο γλύπτης
Απάντηση
terra 12.12.17
ωραίος ο καλλικάντζαρος και για πρωτοτυπία με κεφαλή όφεως !!!
Απάντηση
ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΚΟΥΝΑΔΗΣ 10.12.17
Η παράδοση συνεχίζεται. Η περίοδος, παρά τις δυσχέρειες που επικρατούν, υπογραμμίζει την αγάπη των Ελλήνων προς την παραδοσιακή αισθητική !
Απάντηση