ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ

Το γλυπτό του Κωστή Γεωργίου PHYLAX εγκαταστάθηκε στο Παλαιό Φάληρο

11 6 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2017, 19:32

Την Τρίτη 5 Δεκεμβρίου 2017 παραδόθηκε και εγκαταστάθηκε με μελέτη της Τεχνικής Υπηρεσίας του Δήμου Παλαιού Φαλήρου το γλυπτό PHYLAX που αναπαριστά και συμβολίζει το Φύλακα – Άγγελο της πόλης.

Το γλυπτό τοποθετήθηκε στην είσοδο της πόλης, μεταξύ των εκκλησιών Αγίας Σκέπης και Αγίου Γεωργίου, επί της παλαιάς λεωφόρου Ποσειδώνος.

Ο γλύπτης Κωστής Γεωργίου δημιούργησε το γλυπτό αρχικά σε πηλό και στη συνέχεια έγινε εκμαγείο το οποίο χρησίμευσε για τη διαδικασία της χύτευσης σε μπρούντζο. Ο γλύπτης φρόντισε για την άψογη καλλιτεχνική και αισθητική εικόνα του έργου και τον χρωματισμό του σε κόκκινο χρώμα, όπως είχε προτείνει και έγινε αποδεκτό από το δήμαρχο κύριο Διονύση Χατζηδάκη.

Την όλη δαπάνη του έργου ανέλαβε εξ ολοκλήρου η αστική και μη κερδοκοπική εταιρεία ΑΙΓΕΑΣ του Αθανασίου και της Μαρίνας Μαρτίνου, επισφραγίζοντας την αγάπη και την εκτίμησή τους προς το Δήμαρχο της πόλης Παλαιού Φαλήρου, Διονύση Χατζηδάκη. 

Σχόλια Αναγνωστών

11 Προσθήκη σχολίου
Κάτια 13.12.17
Απλά απαράδεκτο!!!
Απάντηση
ΝΙΚΟΣ 12.12.17
ΔΗΜΑΡΧΕ ΚΟΙΤΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ Π.ΦΑΛΗΡΟ ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΑ ΑΓΑΛΜΑΤΑ.Η ΠΛΑΤΕΙΑ ΝΤΑΒΑΡΗ ΠΟΥ ΚΑΤΟΙΚΟΥΜΕ (ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΠΛΑΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ),ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΕΧΕΙ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΤΗΣ!!!...ΚΑΙ ΒΕΒΑΙ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΙΑΓΡΑΜΜΙΣΗ ΣΤΗΝ ΟΔΟ ΝΑΥΣΙΚΑΣ ΤΗΣ ΚΑΚΙΑΣ ΩΡΑΣ!!!
Απάντηση
Dimitris 12.12.17
Ο τσουτσουνοκέφαλος ή σκουληκοκέφαλος κόκκινος άγγελος να φυλάει το παλαιό φάληρο και τους κατοίκους του από κάθε "κακό". Τουλάχιστον να βγει κάποιος με "καλλιτεχνική" παιδεία (κατά προτίμηση ο δημιουργός και ο δήμαρχος) να διαφωτίσει τον μέσο κάτοικο του φαλήρου γιατι θα πρέπει να βλέπει συνεχώς αυτό το τουλάχιστον αντιαισθητικό και αηδιαστικό μόρφωμα που έχει και την ιδιότητα του "φύλακα". Ίσως θέλουν να γίνει αυτό το σύμβολο του παλαιού φαλήρου λόγω του κόκκινου χρώματος(ολυμπιακός) και του φιδόμορφου-τσουτσουνόμορφου κεφαλιού (οι κάτοικοι του παλαιού φαλήρου είναι πονηροί-φίδια και έχουν το μυαλό τους συνεχώς στο σεξ και τις απολάυσεις της ΄σαρκας).
Απάντηση
msm 12.12.17
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ ΚΑΙ ΤΥΧΑΙΟ....σκεφτήκατε ότι θέλουν με το ζόρι να μας φέρουν τον διάβολο και να εξοικειωθούμε με την εικόνα του ..τίποτε δεν είναι τυχαίο..ΑΜΕΣΟ ΓΚΡΕΜΙΣΜΑ
Απάντηση
Καλλιτέχνες γιαλαντζι 12.12.17
Ό, τι χειρότερο εχω δει ποτέ σε.. Και ως τέχνη και ως τα πάντα.. Άγγελος με κεφάλι φιδιού; Η τι στον Phylax είναι αυτό που έχει. Να με συγχωρείτε αλλά παραπέμπει και σε βάλανο άνετα. Βασικά μοιάζει με δαίμονα. Όποιος έχει βάλανο αντί για λαιμό.. Αισχος
Απάντηση
Διδώ Παπαδοπουλου 12.12.17
Όσον αφορά το έργο Τέχνης! ... καλά είναι έργο. Όσον αφορά την παράσταση και το νόημα ανεπιτυχώς εθεωρηθη και φύλακας άγγελος!!! Όσον αφορά το καλαίσθητο μέρος ...τι να πω .. τέρας! Ένας κροκόδειλος θα ήταν καλύτερος. ...όμως γούστα είναι αυτά.
Απάντηση
laoura 12.12.17
Αυτο το πραγμα που βαλατε μονο αγγελος δεν ειναι!Γιατι δεν τον βαζεις στο σπιτι σου να σε φυλαει..πρεπει να το βλεπουμε αυτο?Αν φανταζεστε τον.......σαν αγγελο παρτον παρεαΑηδια
Απάντηση
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ? 12.12.17
OUΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΛΥΠΤΟ, Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ, ΠΛΗΡΩΘΗΚΕ Ο ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ????
Απάντηση
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ 12.12.17
Ρε ο εξωποδω εγκαταστάθηκε στο Π. Φάληρο???? Διαβολικός ο γλύπτης
Απάντηση
terra 12.12.17
ωραίος ο καλλικάντζαρος και για πρωτοτυπία με κεφαλή όφεως !!!
Απάντηση
ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΚΟΥΝΑΔΗΣ 10.12.17
Η παράδοση συνεχίζεται. Η περίοδος, παρά τις δυσχέρειες που επικρατούν, υπογραμμίζει την αγάπη των Ελλήνων προς την παραδοσιακή αισθητική !
Απάντηση